April 18, 2021 was elected to the Majlisi namoyandagon of the Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan (VI convocation).

From April 7, 2015, he served as chairman of the Executive Committee of the People's Democratic Party of Tajikistan in the Devashtich district.

Date of birth:                     January 8, 1985

Place of birth:                    Dushanbe city, district Frunze (now Sino)

Nationality:                        tajik

Education:                          higher, 2007 graduated from the Tajik State university of law, business and politics of Tajikistan.

Speciality:                          Lawyer

Knowledge of foreign languages: russian, english, uzbek.

Was he a people's deputy:           deputy of the Majlis of people's deputies of the Devashtich district (VI convocation), deputy of the Majlis of the Ganchi City Jamoat (III convocation)

State awards: jubilee medal "30th anniversary of the State Independence of the Republic of Tajikistan"

Party membership:                   PDPT, from 23.08.2002

Attitude towards military duty and military rank: reserve officer, lieutenant, company commander for educational work.

Marital status:                            married, has 4 children

Address, place of residence and telephone number: Dushanbe city, Pushkin street, building 1, apartment 25, (+992) 92-630-80-03

 

Activities and work experience:

Month and year

Position with indication of institution

 (regardless of the form of ownership and subordination)

entry

leaving

september 2002

june 2007

Student of the Tajik State university of law, business and politics of Tajikistan

june 2007

november 2007

Chief Inspector of the state insurance department of the Ganchi district (now Devashtich)

december 2007

may 2011

Lawyer of CJSC "Babylon-Mobile" in the city of Dushanbe

august 2011

september 2014

Law teacher at school №16 of Devashtich district

september 2012

august 2014

Physical education and history teacher at school №1 of Devashtich district

august 2013

december 2014

Lawyer of the administration of land reclamation and irrigation "Chashmasor", Devashtich district

december 2011

april 2015

Head of the department for work with youth of the EC PDPT in the Devashtich district, head of the RYPO "Sozandagoni Vatan"

april 2015

april 2021

Chairman of the Executive Committee of the People's Democratic Party of Tajikistan in the Devashtich district

october 2017

april 2021

Founder of the Public Youth Organization "Creators of the Motherland"

april 2021

to this day

Deputy of the Majlisi namoyandagon of the Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan

(Member of the Committee on Power Engineering, Industry, Construction and Communication.)